نحوه دریافت ارز مسافرتی در سال 1403 به چه صورت است؟ یکی از دغدغه‌های اصلی مسافران خارج از کشور دریافت ارز مسافرتی است. در همین راستا دولت برای مسافران کشور‌های نیازمند به ویزا و بدون ویزا سهمیه‌ای را با عنوان ارز مسافرتی در نظر گرفته تا مسافران با ارائه مدارک لازم بتوانند آن را دریافت کنند. اما شرایط و نحوه دریافت ارز دولتی در سال جدید چگونه است؟

برای یافتن پاسخ این پرسش بهتر است با این مطلب از ندای وحدت همراه باشید. ما در ادامه به بررسی میزان و قیمت ارز مسافرتی 1403، شرایط دریافت ارز و… خواهیم پرداخت تا مسافران بتوانند اطلاعات لازم در این خصوص را کسب کنند. پس ادامه مطلب را از دست ندهید!

 

ارز مسافرتی چیست و چه مزایایی دارد؟

در سال‌های گذشته از سوی بانک مرکزی مصوبه‌ای صادر شد تا افرادی که قصد انجام سفر خارجی را دارند بتوانند یک بار در سال مقدار مشخصی ارز با مبلغ کمتر از بازار آزاد دریافت کنند. این امر باعث می‌شود که مسافران بتوانند در هزینه‌های صرفه‌شان صرفه جویی کنند. در نظر بگیرید که برای سفر به همه کشور‌ها نمی‌توان ارز مسافرتی دریافت کرد؛ دولت تنها برای کشور‌های خاصی ارز مسافرتی در نظر گرفته است و کشور مقصد شما نیز باید جزو کشور‌های مجاز بانک مرکزی باشد.

نحوه دریافت ارز مسافرتی

یکی از مزایای دریافت ارز مسافرتی در سال 1403، خرید ارزان ارز است. قیمت ارز روزبه‌روز در حال جهش پیدا کردن است؛ اما ارز مسافرتی قیمت پایین‌تری نسبت به ارز بازار آزاد دارد و شما می‌توانید با هزینه کمتر آن‌ها تهیه کنید. قیمت ارزان ارز مسافرتی مهم‌ترین دلیلی است که باعث شده تا افرادی زیاد به فکر دریافت آن باشند.

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از ارز دولتی این است که به شکل دلار و یورو ارائه می‌شود. یورو و دلار در تمام کشورهای دنیا به راحتی قابل تبدیل هستند و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. پس اگر در دریافت ارز دولتی کشور مورد نظر دچار مشکل شدید، می‌توانید به‌جای آن از دلار، یورو و یا پوند استفاده کنید.

میزان ارز دولتی در سال 1403 برای هر نفر

مقدار ارز دولتی برای کشور‌ها هم مرز یا مشترک‌المنافع با ایران حدود 500 یورو است. کشور‌های مشترک‌المنافع شامل کشورهایی مثل لیتوانی، لتونی، بلاروس، استونی، ترکمنستان، آذربایجان، عمان، قبرس، امارات متحده عربی، ازبکستان، اوکراین، تاجیکستان، ارمنستان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه، روسیه، پاکستان، کویت، قطر، افغانستان، بحرین و مولداوی هستند.

در سال‌های قبل افرادی که قصد سفر به یک کشور خارجی را داشتند، حدود 2200 یورو ارز مسافرتی دریافت می‌کردند و کشور مقصد، سفر به آن و یا هدف از رفتن به آن کشور در تعیین میزان ارز مسافرتی اهمیتی نداشت. اما در سال‌های اخیر با توجه به تغییرات شدید قیمت ارز، سقف فروش ارز کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر میزان ارز مسافرتی به شرح زیر است:

 • ارز مسافرتی در سفر‌های هوایی به کشور‌های نیازمند ویزا: 1000 یورو یا معادل دلاری آن
 • ارز مسافرتی در سفر‌ هوایی به کشور‌های بدون نیاز به ویزا: 300 یورو یا معادل دلاری آن
 • ارز مسافرتی در سفر زمینی، ریلی و دریایی: 300 یوروی یا معادل دلاری آن

نحوه دریافت ارز مسافرتی برای حجاج در سال جدید

برای زائرانی که قصد شرکت در مراسم حج کشور عربستان را دارند، بودجه‌ای ویژه تحت عنوان ارز مسافرتی در نظر گرفته شده و در قالب ارز مسافرتی به هر یک از حجاج تعلق می‌گیرد. سقف دریافت این ارز با توجه به شرایط ایران و خدمات کشور عربستان هر سال تعیین می‌شود.

نحوه دریافت ارز مسافرتی برای حجاج در سال جدید

نحوه دریافت ارز مسافرتی در سال 1403 برای حجاج  به این صورت است که باید به شعب بانک ملی مراجعه و در سامانه سماح ثبت نام کنند و مدارک مورد نیاز را به سفارت مربوطه تحویل دهند. بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی، نرخ ارز مسافرتی حجاج در سال 1403 برابر با 500 دلار است.

ارز مسافرتی در سال 1403 برای سفر به کربلا چقدر است؟

افرادی که قصد سفر به کربلا را دارند، از سهمیه ارز مسافرتی برخوردار می‌شوند. این افراد نیز باید مانند حجاج در سامانه سماح بانک ملی ایران ثبت نام کنند. میزان ارز مسافرتی برای سفر به کربلا حدود 300 یورو خواهد بود.(کشور عراق جزو کشور‌های است که نیاز به ویزا ندارد.)

ارز دولتی به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

پرداخت ارز مسافرتی در چند سال اخیر با محدود‌هایی همراه بوده است و تمامی افراد نمی‌توانند در زمان خروج از کشور ارز دریافت کنند. شرایط و نحوه دریافت ارز مسافرتی در سال 1403 به صورت زیر است:

 • افرادی واجد شرایط ارز هستند که سن آن‌ها بالای 12 سال باشد.
 • داشتن حداقل 6 ماه اعتبار گذرنامه ضروری است.
 • در طول سال هر فرد ایرانی می‌تواند یک بار ارز دولتی دریافت کند.

نحوه دریافت ارز مسافرتی نوروزی در سال 1403

کاربران می‌توانند ارز مسافرتی نوروزی را در فرودگاه امام برداشت کنند؛ اما پیش از دریافت ارز مسافرتی در سال 1403 باید مدارک خود را حداقل 7 روز قبل از سفر در سامانه ارزی ثبت و حواله ارزی را دریافت کنند. مبلغ پرداخت ارز مسافرتی نوروزی در سفرهای هوایی 5 هزار یورو و برای سفرهای دریایی، زمینی و ریلی حدود 2 هزار یورو است.

نرخ ارز دولتی در سال جدید

نرخ ارز مسافرتی ثابت نیست و بر اساس نوسانات بازار مشخص می‌شود. مبلغ ارز به صورت روزانه و در زمان‌های 9:30 تا 12:30 توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود. به‌طور کلی، قیمت ارز مسافرتی از نرخ آزاد آن پایین‌تر است؛ به همین خاطر مسافران ترجیح می‌دهند که موقع سفر خارجی از ارز سهمیه‌ای و مسافرتی استفاده کنند.

نحوه دریافت ارز مسافرتی در سال 1403 از فرودگاه امام

مسافران می‌توانند پس از عبور از گیت فرودگاهی، به کمک خودپرداز‌ها و یا باجه‌های بانک ملی ارز خود را به صورت اسکناس دریافت کنند. دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه به دو روش امکان پذیر است.

در روش اول به باجه فرودگاه در دو مکان بال غربی و بال شرقی سالن ترانزیت مراجعه کنید، سپس گذرنامه و رسید حواله یا شناسه فروش را به مسئول مربوطه ارائه دهید.

در روش دوم می‌توانید از طریق خودپرداز ارزی موجود در محل فرودگاه و ترمینال‌های سلام، VIP و CIP  فرودگاه ارز خود را با طی کردن مراحل زیر دریافت کنید:

 1. ابتدا گزینه خدمات ارزی/ بدون کارت را انتخاب کنید.
 2. گزینه دریافت ارز مسافرتی را وارد نمایید.
 3. بر روی گزینه ورود با شماره حواله کلیک و سپس ورود با کد ملی را انتخاب کنید.
 4. با تایید مشخصات و مبلغ حواله و کد ملی، می‌توانید اسکناس‌های خود را دریافت نمایید.

ارز مسافرتی به چه افرادی تعلق نمی‌گیرد؟

ارز مسافرتی که افرادی که در یک سال بیش از چند سال سفر‌های خارجی دارند، تنها یکبار می‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند. اگر سن افراد کمتر از 12 سال باشد، دولت نمی‌توانند به آن‌ها ارز مسافرتی پرداخت کند. از دیگر افرادی که ارز دولتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • به ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • افراد با گذرنامه سیاسی و خدمات نمی توانند ارز مسافرتی دریافت کنند.
 • افراد دو تابعیتی

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی در سال 1403

برای جلوگیری از سوء استفاده در بازار ارز مسافرتی، سیاست‌ها و قوانینی در خصوص نحوه دریافت ارز مسافرتی در سال 1403 اتخار شده است. از جمله این سیاست‌ها می‌توان به ارائه مدارک لازم اشاره کرد. مدارک لازم برای دریافت ارز سهمیه‌ای عبارتند از:

 • کپی و اصل گذرنامه معتبر متقاضی با حداقل 6 ماه اعتبار
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه متقاضی
 • اصل و کپی بلیط مسافرت هوایی (دارای تاییدیه آژانس مسافرتی)
 • اصل ویزا کشور مقصد
 • ارائه رسید واریز مبلغ عوارض خروج از کشور
 • شماره همراه معتبر
 • شماره حساب متقاضی دریافت ارز مسافرتی
 • افتتاح حساب ارزی و تکمیل فرم درخواست ارز سهمیه‌ای
 • پرداخت مبلغ ارز به صورت ریالی
 • برای دریافت ارز مسافرتی به عتبات عالیات، ثبت نام در سایت سازمان حج و زیارت ضروری است.

چگونه ارز مسافرتی در سال 1403 را دریافت کنیم؟

ارز مسافرتی به کسانی تعلق می‌گیرد که در سال یک مرتبه به سفر‌های خارجی می‌روند. طبق بررسی‌های انجام شده در سال جدید برای سفر‌های هوایی 500 یورو و سفرهای دریایی، ریلی و زمینی و سفر هوایی  300 یورو ارز سهمیه‌ای در نظر گرفته شده است. برای دریافت ارز مسافرتی می‌توانید به صرافی‌های مراجعه کنید.

برای دریافت ارز مسافرتی در سال 1403 از صرافی ملی ایران حداکثر 7 روز قبل از سفر به نشانی mex.co.ir  مراجعه و اطلاعات خود را وارد کنید. با گذشت مراحل دریافت ارز مسافرتی، مبلغ به حساب ارزی شما واریز شده و هنگام خروج از کشور می‌توانید از دستگاه‌های خودپرداز فرودگاه امام آن را دریافت کنید.

در صورت به روز مشکل و یا ایجاد هر گونه سوال می‌توانید با تیم پشتیبانی 24 ساعته ندای وحدت در تماس باشید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *